Mieczysław Mielech


Mieczysław Jan Aleksander Mielech, urodzony 17 lutego 1907 roku w Lubaczowie, to postać, która zapisała się w historii jako porucznik Wojska Polskiego oraz urzędnik państwowy.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie w kwietniu 1940 roku w Charkowie, gdzie stał się jedną z wielu ofiar zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Urodziny Mieczysława Mielecha miały miejsce w rodzinie Jana Mielecha oraz Franciszki z Zahutów (z pierwszego małżeństwa Butyter). Jego ojciec był podoficerem w armii austro-węgierskiej, służąc w Galicyjskim Pułku Piechoty Nr 90, a później, w II RP, pracował jako pracownik kolei państwowych. Warto również zauważyć, że Mieczysław miał dwóch przyrodnich braci: podpułkownika Wojska Polskiego Eugeniusza Butytera oraz malarza Emila Butytera.

Po ukończeniu Gimnazjum w Krośnie, Mielech w latach 1929−1930 kontynuował naukę w Szkole Podchorążych w Zegrzu, gdzie został mianowany podporucznikiem rezerwy z dniem 1 stycznia 1933 roku. W toku swojej służby, odbył ćwiczenia rezerwy w 22 Dywizji Piechoty Górskiej w latach 1934 i 1936, przygotowując się do pełnienia funkcji dowódcy plutonu telegraficznego. Poza wojskową karierą, pracował także w Ubezpieczalni Społecznej w Krośnie.

Mielech był biegły w językach niemieckim oraz rosyjskim, zarówno w mowie, jak i w piśmie. W kampanii wrześniowej uczestniczył w działaniach 22. Dywizji Piechoty, pełniąc funkcję w 6. Batalionie Telegraficznym. Niestety, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i trafił do obozu jenieckiego w Starobielsku, gdzie tragicznie zginął w Charkowie w kwietniu 1940 roku.

Z perspektywy osobistej, Mieczysław był żonaty z Józefą z Krzanowskich (1910−1967). Z ich związku urodziła się jedyna córka, Maria (1937−2019), która po mężu nosiła nazwisko Kustroń. Maria była inżynierem chemikiem w Hucie Krosno oraz długoletnią nauczycielką przedmiotów ścisłych w szkołach w Krośnie.

Upamiętnienie

Mieczysław Mielech został upamiętniony w kilku istotnych miejscach. Jest to znaczące, że znalazł się na pomniku katyńskim w Lubaczowie, co podkreśla jego wkład oraz pamięć o nim w lokalnej społeczności. Dodatkowo, jego postać została uhonorowana na tablicy umieszczonej w kościele farnym w Krośnie, co również stanowi wyraz szacunku dla jego działań i życia.

W miejscu, gdzie nasadzono dęby, jeden z nich został poświęcony jego pamięci, co symbolizuje trwałość oraz siłę jego dziedzictwa. Warto zaznaczyć, że w 2007 roku, postanowieniem stosownych władz, został pośmiertnie mianowany na stopień porucznika, co nadaje szczególnego znaczenia jego osobie i dokonaniom.

Przypisy

  1. Powiat lubaczowski: Pamięć o Katyniu wciąż żywa - Lubaczów, powiat lubaczowski, elubaczow.com - aktualne informacje z regionu każdego dnia! [online], elubaczow.com [dostęp 24.04.2024 r.] (ang.).
  2. Mieczysław Jan Aleksander Mielech (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego) [online], sejm-wielki.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
  3. CAW, Ap 1769/89/3437
  4. lokata 72, Dz. Personalny 3/33 str. 561

Oceń: Mieczysław Mielech

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:13