Paweł Józef Gondek, urodzony 1 lipca 1966 roku w Lubaczowie, to wybitny polski filozof oraz doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie filozofii. Obecnie pełni rolę nauczyciela akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie pracuje jako adiunkt w Katedrze Metafizyki na Wydziale Filozofii KUL.
Oprócz swojej działalności akademickiej, Paweł Gondek jest skarbnikiem w Polskim Towarzystwie Tomasza z Akwinu, które stanowi krajowy oddział Societa Internazionale Tommaso d’Aquino. Jego zaangażowanie w rozwój nauki przejawia się także w pracy redakcyjnej; jest członkiem redakcji pisma „Człowiek w kulturze”, jak również aktywnym współpracownikiem Towarzystwa Naukowego KUL oraz członkiem redakcji kwartalnika „Zeszyty Naukowe KUL”.
Wykształcenie
W 1988 roku Paweł Gondek rozpoczął swoje studia filozoficzne na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego edukacja zakończyła się w 1993 roku, kiedy to obronił pracę magisterską, zatytułowaną „Problematyka zasady racji dostatecznej w teorii bytu”. Praca ta była przygotowywana pod czujnym okiem o. prof. Mieczysława A. Krąpca OP.
Następnie, w 2004 roku, na tym samym wydziale, Gondek obronił pracę doktorską zatytułowaną „Problem celowości w filozofii Arystotelesa”. W tej chwili jego promotorem był prof. Andrzej Maryniarczyk. Jego dalsza kariera akademicka przyniosła mu w 2016 roku nadanie stopnia doktora habilitowanego na podstawie pracy, która nosiła tytuł „Projekt autonomicznej filozofii realistycznej. Mieczysława A. Krąpca i Stanisława Kamińskiego teoria bytu”.
Wybrane publikacje
Artykuły
W swoich badaniach Paweł Gondek porusza istotne zagadnienia dotyczące filozofii, a w szczególności funkcji przyczyny celowej w kontekście wyjaśniania naukowego. Jego praca nosi tytuł: Funkcja przyczyny celowej w kontekście wyjaśniania naukowego u Arystotelesa, która została opublikowana w książce zatytułowanej Wierność rzeczywistości. Księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 50-lecia pracy naukowej na KUL O. prof. Mieczysława A. Krąpca, wydanej przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu w 2001 roku, na stronach 89–99.
Kolejnym ważnym artykułem jest Understanding of Reality and the Fundament of Scientific Cognition, opublikowany w dziele „Atti del V Congresso Tomista Internazionale”, które miało miejsce w Rzymie w dniach 21–25 września 2003 roku.
W publikacji Znaczenie przyczyny celowej w wyjaśnianiu rzeczywistości, zamieszczonej w redagowanej przez A. Maryniarczyka, K. Stępnia oraz P. Skrzydlewskiego książce Analogia w filozofii z 2005 roku, Gondek porusza fundamentalne aspekty związane z przyczynami i ich interpretacją, na stronach 287–307.
Inny interesujący temat to Problem pochodzenia materii pierwszej, zbadany w publikacji „Tomasz z Akwinu, O ideach. Przekład – Komentarz – Studia”, redagowanej przez A. Maryniarczyka.
W obszarze doradztwa zawodowego Gondek napisał artykuł zatytułowany Doradztwo zawodowe wobec współczesnych technologii, zamieszczony w materiałach konferencyjnych dotyczących „Wyzwań dla współczesnego doradztwa zawodowego”, które odbyły się również w Lublinie w 2005 roku, na stronach 111–123.
Z kolei jego publikacja Safety of Man in Context of the Global Information Society, wydana w 2006 roku w „Zeszytach Naukowych USPV” z Wilna, porusza kwestie bezpieczeństwa człowieka w dobie globalnego społeczeństwa informacyjnego.
W artykule Celowość czy przypadek w rozumieniu natury, redagowanym przez A. Maryniarczyka, K. Stępnia oraz samego Gondeka w tomie Substancja – natura – prawo naturalne, stanowiącym materiał z 2006 roku, autor bada relacje między celowością a przypadkowością w naturze, na stronach 223–237.
W 2013 roku Gondek kontynuuje swoje refleksje w artykule Złożenie z materii i formy jako ontyczna podstawa pluralizmu w filozofii Arystotelesa, który ukazał się w Rocznikach Filozoficznych na stronach 117-135.
Jego prace są też dostępne w języku angielskim, jak ukazuje artykuł The Existence of Being and the Original Cognitive Acts, opublikowany w „Espíritu” w 2014 roku, na stronach 333–346.
Redakcja
Ponadto, Gondek brał również udział w redagowaniu publikacji pt. Teodycea. Problem poznawalności istnienia Boga.
Przypisy
- dr hab. Paweł Gondek – Dorobek [online], pracownik.kul.pl [dostęp 26.08.2020 r.]
- Dr hab. Paweł Józef Gondek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.08.2020 r.]
- Encyklopedia 100-lecia KUL. Tom 1, wyd. KUL, Lublin 2018 r., s. 277.
- a b c KUL . Wydział Filozofii – dr Paweł Gondek [online], www.kul.pl [dostęp 22.10.2019 r.]
- KUL – Wydział Filozofii – Ważniejsze publikacje [online], www.kul.pl [dostęp 22.10.2019 r.]
- dr hab. Paweł Gondek. O mnie [online], pracownik.kul.pl [dostęp 22.10.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Sojka | Władysław Witwicki | Halina Kleszczyńska | Jerzy BystrzyckiOceń: Paweł Gondek