Cerkiew św. Mikołaja w Lubaczowie


Cerkiew św. Mikołaja w Lubaczowie to wspaniała świątynia greckokatolicka, której historia sięga 1883 roku, kiedy to została wzniesiona w stylu eklektycznym. Ta architektoniczna perła wyróżnia się murowaną konstrukcją, zaprojektowaną na planie krzyża łacińskiego, co jest charakterystycznym elementem dla tego typu budowli.

Nie można zignorować także imponującej kopuły znajdującej się na przecięciu naw, która nadaje cerkwi wyjątkowego charakteru i podkreśla jej liturgiczne znaczenie. Warto również wspomnieć, że obecny ikonostas tej cerkwi pochodzi z byłej cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niemstowie, co czyni go cennym elementem nie tylko pod względem artystycznym, ale i historycznym.

Historia

Ikonostas, który obecnie znajduje się w greckokatolickiej katedrze w Przemyślu, ma swoje korzenie w XVII wieku, kiedy to został stworzony około lat 80. tego stulecia dla cerkwi klasztornej w Szczepłotach, blisko Krakowca. To dzieło zachodnioukraińskiego malarstwa cerkiewnego zachwyca swoim kunsztem. Po zlikwidowaniu monasteru w 1788 roku, ikonostas został przeniesiony do drewnianej cerkwi pw. Św. Mikołaja w Lubaczowie. Następnie, z biegiem lat, zyskał nowe miejsce w murowanej świątyni, która zastąpiła drewniany budynek. W 1979 roku, ikonostas trafił do Muzeum w Lubaczowie, gdzie możemy podziwiać jego urok i wartość historyczną.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.07.2018 r.]
  2. Historia parafii. Sobór Archikatedralny Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. [dostęp 06.08.2017 r.]

Oceń: Cerkiew św. Mikołaja w Lubaczowie

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:18