Wojciech Blecharczyk


Wojciech Aleksander Blecharczyk, urodzony 15 grudnia 1962 roku w Lubaczowie, to postać o wszechstronnych zainteresowaniach i osiągnięciach. Jest on nie tylko biologiem, lecz także nauczycielem w szkołach i jednostkach akademickich, co pozwala mu dzielić się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami.

Jako działacz ekologiczny, Blecharczyk angażuje się w działania mające na celu ochronę środowiska, co odzwierciedla jego głęboki szacunek do natury. Jego doktorat z zakresu nauk o ziemi przyczynił się do pogłębienia wiedzy w tym obszarze oraz potwierdził jego kompetencje naukowe.

Wojciech Blecharczyk to również polityk i samorządowiec. W latach 2002-2014 pełnił funkcję burmistrza Sanoka, gdzie miał istotny wpływ na rozwój lokalnej społeczności oraz podejmowanie decyzji dotyczących jej przyszłości.

Życiorys

Wojciech Blecharczyk, syn Tomasza – nauczyciela geografii, doktora nauk pedagogicznych oraz dyrektor szkół w Sanoku, a także Anny, nauczycielki języka rosyjskiego. Jego brat, Grzegorz, urodzony w 1960 roku, jest prawnikiem, sędzią Sądu Rejonowego i Okręgowego w Krośnie. Wojciech jest żonaty z Anną, która również pracuje jako nauczycielka, a ich córką jest Izabela, absolwentka socjologii.

Wykształcenie i kariera

W 1981 roku Wojciech Blecharczyk ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku. Następnie zdobył wykształcenie w zakresie biologii, specjalizując się w herpetologii na Wydziale Geograficzno-Biologicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie ochrony środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się od pracy jako nauczyciel biologii w szkole podstawowej w Falejówce, a później w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku. Uczył również w Pogotowiu Opiekuńczym w Sanoku. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w dziedzinie nauk o ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska.

Od 1989 roku pełnił funkcję kierownika centrum ekologicznego przy ul. Zielonej 39 w Sanoku. Aktywnie uczestniczył w działaniach na rzecz ochrony przyrody, działając w ramach Ligi Ochrony Przyrody. Zajmował funkcje wiceprezesa i od 1994 roku prezesa zarządu Okręgowego LOP w Krośnie. Od 1999 roku piastował stanowisko Prezesa Zarządu Wojewódzkiego LOP w Krośnie, a następnie przez 10 lat był wiceprezesem Zarządu Głównego LOP w Warszawie. Uzyskał liczne uprawnienia rzeczoznawcy oraz biegłego sądowego w zakresie ochrony przyrody. Był współzałożycielem Powszechnego Uniwersytetu Wiedzy Ekologicznej oraz Wiceprzewodniczącym Narodowej Rady Ekologicznej w Warszawie. Jego współpraca z różnymi organizacjami obejmowała między innymi Zarząd IAKS Polska oraz PKOL – Komisję Sportu Nauki i Środowiska, a także działalność w towarzystwach naukowych związanych z ochroną środowiska. Należał również do zarządu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Rzeszowie oraz Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce.

Po odejściu z funkcji burmistrza Sanoka w 2014 roku, Wojciech Blecharczyk zajął się pracą jako nauczyciel akademicki w uczelniach wyższych, w tym na Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Równocześnie pełnił funkcję dyrektora generalnego Polskiej Izby Pracy. Od 2018 roku przewodniczy Izbie Gospodarczej „RH plus” w Krakowie, a od 2019 roku jest głównym specjalistą ds. Smart City – Innowacje Komunalne w MPEC S.A. w Krakowie.

Działalność polityczna

W 1998 roku Wojciech Blecharczyk uzyskał mandat radnego Rady Powiatu Sanockiego jako bezpartyjny kandydat z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1999 roku został wybrany członkiem Rady Powiatowej SLD w Sanoku oraz delegatem na Zjazd Wojewódzki. W 2002 roku, dzięki poparciu powiatowych struktur SLD w Sanoku, delegowano go na Wojewódzką Konwencję Wyborczą partii w Rzeszowie. W kolejnych wyborach samorządowych 2002 roku zdołał uzyskać mandat radnego Rady Miasta Sanoka, a także objąć urząd burmistrza Sanoka, wygrywając drugą turę z 54,31% poparciem, pokonując dotychczasowego burmistrza Zbigniewa Daszyka. W 2006 roku, ponownie wybrany burmistrzem Sanoka, tym razem jako kandydat z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Wojciecha Blecharczyka – „Dla Sanoka”, w pierwszej turze uzyskał imponujące 61,68% głosów, co przekładało się na 9081 głosów.

W 2010 roku startując z listy KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka, uzyskał mandat radnego Rady Miasta. W ramach pełnionych obowiązków zasiadał w Komisji Finansowo-Gospodarczej, Komisji Infrastruktury Miejskiej oraz Komisji Rewizyjnej. Po raz trzeci objął stanowisko burmistrza miasta Sanoka, zdobywając w pierwszej turze 10187 głosów, co stanowiło 65,92% poparcia. W tym czasie na jego liście poparcia znaleźli się m.in. Andrzej Kraśnicki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prof. Feliks Kiryk oraz wiele innych znanych postaci.

W 2011 roku, u jego kadencji, Urząd Miasta Sanoka stał się jednym z czterech udziałowców spółki, która prowadzi klub hokejowy Ciarko PBS Bank KH Sanok. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, był jednym z honorowych członków komitetu poparcia dla kandydatury Elżbiety Łukacijewskiej z Platformy Obywatelskiej. W jego inicjatywie zorganizowany został również „Światowy Zjazd Sanoczan” w dniach 20–23 czerwca 2014 roku, w którym zasiadał w komitecie honorowym.

W 2014 roku, w wyborach samorządowych, starał się o reelekcję na stanowisku burmistrza Sanoka, startując jako kandydat bezpartyjny, wspierany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Sanoku z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka. Powstał komitet honorowy wspierający jego kandydaturę. W pierwszej turze głosowania, 16 listopada 2014, uzyskał 40,8% poparcia, a w drugiej turze 30 listopada osiągnął 49,58%, przegrywając zaledwie różnicą 103 głosów z Tadeuszem Pióro, który zajął jego miejsce jako burmistrz Sanoka.

W wyborach samorządowych 2018 roku Wojciech Blecharczyk bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego z listy KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Dwa lata później, w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, został kandydatem na posła na Sejm RP w okręgu wyborczym nr 22 jako kandydat niezależny. Udało mu się uzyskać poparcie Partii Zieloni, KWW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka oraz Europejskiego Klubu Biznesu Polska z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 9090 głosów, co niestety nie wystarczyło do uzyskania mandatu (na liście zajął trzecie miejsce, tracąc do drugiego na liście Marka Rząsy 1465 głosów).

Publikacje

Wojciech Blecharczyk, autor wielu istotnych prac, szczególnie w zakresie przyrody i edukacji ekologicznej, opublikował szereg znaczących publikacji dotyczących obszaru Bieszczadów oraz dorzecza Sanu. Poniżej przedstawiamy przegląd jego kluczowych osiągnięć:

  • Walory przyrodnicze obszaru powiatu sanockiego (Sanok 2001, ISBN 83-905142-7-3; oraz w: „Rocznik Sanocki” Tom VIII, Sanok 2001, s. 273–287),
  • Walory przyrodnicze dorzecza Sanu (Sanok 2005, wyd. Zarząd Okręgu Bieszczadzkiego LOP w Sanoku, ISBN 83-905142-8-1),
  • Kryteria oceny przyrodniczych i edukacyjnych walorów karpackiej części dorzecza Sanu [online], geografia.up.krakow.pl [zarchiwizowane z adresu 2018-07-02]. (w: Antropogeniczna transformacja środowiska przyrodniczego. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Janowi Lachowi pod redakcją Wandy Wilczyńskiej-Michalik, Kraków 2010, ISBN 978-83-62139-13-2),
  • Edukacja ekologiczna,
  • Ocena walorów przyrodniczych i edukacyjnych karpackiej części dorzecza Sanu 2014 – ISBN 978-83-934513-7-1.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 2003 roku Wojciech Blecharczyk otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za swoje istotne zasługi w zakresie ochrony środowiska naturalnego, a także za znaczące osiągnięcia zarówno w pracy zawodowej, jak i w działalności społecznej. W 2013 roku odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia na rzecz lokalnej społeczności oraz za pracę samorządową.

W 2013 roku uhonorowano go także Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2008 roku otrzymał Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2010 Srebrny Medal za Zasługi dla Policji. W tym samym roku przyznano mu również Odznakę Honorową Związku Sybiraków.

Inne odznaczenia, które zasługują na uwagę, to Złota Odznaka Ligi Ochrony Przyrody oraz Złota Odznaka Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Blecharczyk został również nagrodzony Medalem „Za zasługi dla aptekarstwa Podkarpacia” przez Podkarpacką Okręgową Izbę Aptekarską w Rzeszowie. W 2011 roku otrzymał Pamiątkowy Ryngraf Związku Rezerwistów oraz Medal XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W tym samym roku uhonorowano go również Odznaką „Przyjaciel Niewidomych” oraz Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”.

Lou 2012 roku otrzymał Złotą Odznakę Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Drohobyczu oraz Odznakę Pamiątkową 25-lecia Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” w 2014 roku. Warto także wspomnieć o Medalu Sił Lądowych Republiki Czech, przyznanym mu w 2006 roku.

Wśród wyróżnień, odnotować należy Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej z 2001 roku oraz tytuł najlepszego burmistrza i prezydenta w województwie podkarpackim, który otrzymał w 2004 i 2010 roku. W 2004 roku uhonorowano go tytułem Samorządowca Roku w województwie podkarpackim.

W 2005 i 2007 roku był laureatem rzeszowskiego plebiscytu Podkarpacka Nagroda Samorządowa, przyznawanej najlepiej ocenianym włodarzom dużych miast. Wojciech Blecharczyk jest także Mecenasem Polskiej Ekologii, a tytuł ten przyznała mu Rada Ekologiczna przy Prezydencie RP. W 2006 roku zdobył ten tytuł w ramach VII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, a rok później uzyskał status Partnera Polskiej Ekologii.

W 2009 roku otrzymał statuetkę oraz odznakę „Serce na dłoni”, a w 2007 roku Godło „Człowiek Roku” Ziemi Sanockiej. W 2011 roku uhonorowano go statuetką „W podziękowaniu za współpracę”, przyznaną przez Podkarpacki Bank Spółdzielczy.

Przypisy

  1. Dr Wojciech Blecharczyk, [w:] portal „Ludzie Nauki”, MNiSW / OPI PIB [dostęp 19.04.2024 r.]
  2. Wojciech Blecharczyk [online], web.usos.agh.edu.pl [dostęp 04.04.2022 r.]
  3. Sanok: Hejt w internecie. Sanoccy sędziowie nie będą orzekać w bulwersującej sprawie [online], esanok.pl, 24.06.2016 r. [dostęp 24.06.2016 r.]
  4. Burmisz w Krajowej Izbie Pracy [online], brzozow.pl, 22.04.2015 r. [dostęp 24.07.2015 r.]
  5. Polska Izba Pracy z wizytą w Powiecie Brzeskim [online], brzeg24.pl, 06.07.2015 r. [dostęp 24.07.2015 r.]
  6. SANOK: Dodatek nauczycieli jeszcze w tym roku? [online], tgsanok.pl, 30.09.2016 r. [dostęp 28.09.2016 r.]
  7. Kandydaci do Rady Powiatu Sanockiego. „Tygodnik Sanocki”. Nr 38 (358), s. 9, 18.09.1998 r.
  8. Jak głosowaliśmy? Kandydaci do Rady Powiatu Sanockiego. „Tygodnik Sanocki”. Nr 42 (362), s. 10, 16.10.1998 r.
  9. Wybory samorządowe i pozostałe. sokolsanok.pl. [dostęp 21.12.2015 r.]
  10. Władysław Stachowicz. Samorząd terytorialny miasta Sanoka w latach 1990–2002 w relacjach lokalnej prasy. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”, Nr 11, 2014.
  11. Alicja Wejner: Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Sanoku [online], 18.08.2008 r. [dostęp 14.06.2016 r.]
  12. Franciszek Oberc. Wybory samorządowe w Sanoku. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”. Nr 11: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1990–2010, s. 68–72, 2014.
  13. Hokej. Jest zgoda miasta na Ciarko PBS Bank Sanok [online], nowiny24.pl, 16.06.2011 r. [dostęp 22.07.2014 r.]
  14. Bartosz Błażewicz. Najważniejsza jest świadomość. „Tygodnik Sanocki”, Nr 13 (333), s. 5, 27.03.1998 r.
  15. Wojciech Blecharczyk: Kryteria oceny przyrodniczych i edukacyjnych walorów karpackiej części dorzecza Sanu. Kraków: 2010, s. 91–101.
  16. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP. Blecharczyk Wojciech Aleksander [online], pkw.gov.pl [dostęp 15.10.2019 r.]
  17. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska [online], pkw.gov.pl [dostęp 15.10.2019 r.]
  18. Wojciech Blecharczyk [online], ipn.gov.pl [dostęp 03.01.2016 r.]
  19. Józef Ząbkiewicz. Dom i jego gospodarze. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 5, nr 13 (484) z 01–10.05.1989 r.
  20. Marian Struś. Wdzięczni Sybiracy. „Tygodnik Sanocki”, s. 6, nr 39 (985) z 1.10.2010 r.
  21. 140 lat Podkarpackiego Banku Spółdzielczego [online], bs.net.pl, 2011 [dostęp 10.07.2017 r.]
  22. Franciszek Oberc. Wybory samorządowe w Sanoku. „Zeszyty Archiwum Ziemi Sanockiej”, Nr 11: Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1990–2010, s. 88, 2014.
  23. Słowacki Kącik Dziennikarski [online], educare.pl, 29.09.2012 r. [dostęp 10.07.2017 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Teresa Pamuła | Józef Michalik (polityk)

Oceń: Wojciech Blecharczyk

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:24