20 grudnia 2024 roku Muzeum Kresów w Lubaczowie przyjęło niezwykły zbiór zabytków pochodzących z epoki brązu. Przekazanie artefaktów miało miejsce w obecności lokalnych przedstawicieli policji oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Interesujące jest, że przedmioty te mogły zostać celowo podrzucone w czasie, gdy odkryto je na terenie Ogólnopolskiego Pikniku Historycznego.
Zbiór archeologicznych znalezisk odnaleziono we wrześniu 2024 roku podczas wydarzenia, które odbyło się na terenie ośrodka Teddy-Camp w Nowym Siole. Organizatorzy natrafili na pakunek z fragmentami ozdób, narzędzi i półproduktów z brązu, co wzbudziło ich zainteresowanie. Po analizie przedmioty zostały przekazane do Muzeum, jednak okoliczności ich pojawienia się w tym miejscu wzbudzają wątpliwości co do ich pochodzenia.
W skład przekazanych artefaktów wchodzą fragmenty ozdób mogące być spiralnymi bransoletami, a także niewielka liczba sierpów oraz bryłki brązu przeznaczone do dalszej obróbki. Eksperci datują te znaleziska na XI-VIII wiek p.n.e., co może sugerować ich związek z osadnictwem kultury łużyckiej, jednak brak precyzyjnych informacji o ich pierwotnym miejscu odkrycia ogranicza możliwości ich dokładnej analizy. Policja kontynuuje badania, aby ustalić okoliczności związane z tym unikalnym znaleziskiem.
Źródło: Policja Lubaczów
Oceń: Zabytki archeologiczne wzbogacają Muzeum Kresów w Lubaczowie
Zobacz Także