Rozpoczęła się kampania społeczna pod nazwą #zaginioneNIEzapomniane, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci. Inicjatywa, realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, jest wspólnym projektem Policji i Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Kampania ma przypomnieć o tych, którzy zaginęli wiele lat temu oraz symbolizować solidarność z rodzinami poszukującymi swoich bliskich. Całość potrwa do 25 maja, kiedy to obchodzi się rodzinną tragedię związana z zaginięciami.
W Polsce problem zaginięć dzieci pozostaje aktualny, a statystyki są niepokojące. W ciągu ostatnich trzech lat zaginęło ponad 6300 osób poniżej 18. roku życia. W 2022 roku ogłoszono 2152 przypadki, a w roku 2023 – 2074. Proporcja zaginięć jest najwyższa wśród nastolatków w wieku 14-17 lat, jednak również młodsze dzieci, a nawet te poniżej 6. roku życia, znikają bez śladu. W policyjnej bazie pozostaje 52 osoby małoletnie, których poszukiwania trwają dłużej niż pięć lat, co pokazuje, jak poważnym problemem jest ta sytuacja.
Kampania nie tylko zwraca uwagę na zaginięcia, ale także stanowi przykład wsparcia i edukacji. W ciągu najbliższych dni na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych Policji i Fundacji ITAKA, będą się pojawiały edukacyjne treści informujące o tym, jak postępować w przypadku zaginięcia dziecka, czy jak funkcjonuje system Child Alert. Zwieńczeniem kampanii będzie dzień 25 maja, w związku z którym planowane są akcje na poziomie lokalnym oraz medialnym, mające na celu zaangażowanie jak najszerszej grupy mieszkańców w upamiętnienie zaginionych dzieci oraz ich rodzin.
Źródło: Policja Lubaczów
Oceń: Kampania #zaginioneNIEzapomniane – Przypomnienie o Zaginionych Dzieciach
Zobacz Także